post

Teleperformance: máis presión, menos calidade

🏧 En los últimos tiempos estamos viendo como TP pasa de ser una empresa que presta servicios de atención al cliente y ventas a ser una simple caja registradora en cada una de sus campañas. Sólo cuenta el número de llamadas atendidas. Nosotrxs hemos pasado de ser trabajadorxs prestando un servicio de calidad a ser meros números que simplemente generamos ingresos. Estamos cada vez más explotadxs y exprimidxs.🤯🤯🤯

💸 La empresa «de las personas» ahora debería llamarse la empresa «del billete» porque éste es el único objetivo que tienen. Para ello no importa bajar considerablemente la calidad del servicio que damos a lxs clientes. Tampoco importa nuestra propia salud. Estamos soportando una excesiva carga de trabajo, tenemos que atender llamadas en menos de 400 segundos que incluyen atención, gestión, venta,… Sufrimos un alto nivel de estrés por tener que llegar a unos datos que cada vez son más irreales e inalcanzables. Nos llegan monitorizaciones y presiones continuas por band y ccms. Además, seguimos sin recibir la formación ni el apoyo necesario. Las consecuencias de todo esto se reflejan en las visitas al médico y bajas por ansiedad que estamos viendo a diario.

😠 Se ve que no han aprendido nada con lo que sucedió en la ya inexistente campaña de Orange… Actualmente siguen el mismo patrón en Vodafone, Iberdrola, Servihabitat, Naturgy… donde solo se tienen en cuenta las llamadas atendidas por hora y las ventas y no la correcta atención o la calidad del trabajo. Achacan estos cambios a «petición del cliente», pero todxs sabemos que responde a las cabezas pensantes de TP y lxs secuaces que colocan en puestos de responsabilidad con el látigo en la mano.

💪🏼 Desde CGT lucharemos junto a vosotrxs para cambiar esta situación‼️‼️‼️

🚫 BASTA YA TP‼️‼️‼️

✊🏼 SOMOS PERSONAS, NO SOMOS NÚMEROS‼️‼️‼️

Sección Sindical de CGT en Teleperformance – A Coruña

 

post

Navantia: información sobre prazas sénior e bombeiros

Prazas operarios-empregados sénior

Está pendente de publicarse a lista definitiva de admitidos/as a exame.
Algunhas reclamacións aportaron un documento chamado “Relación de comunicacións da contratación laboral dun traballador”, obtido en persoa nunha oficina pública de emprego e no que figura a profesión exercida. Ó ser oficiais, obviamente aceptáronse tales documentos.
Pero tamén se puxo de manifesto que Navantia non tivo en conta eses documentos á hora de elaborar as 2ª listas provisorias. A CGT entende que este erro debe ser subsanado de oficio.
Non compartimos a postura dos restantes sindicatos, que defenden que só se corrixa naqueles casos en que o afectado/a presentou reclamación.
¿Sería xusto que alguén que cumpre tódolos requisitos ficase excluído por un erro do que non ten absolutamente ningunha culpa? Na nosa opinión, NON.
Se Navantia fixo as cousas mal, terá que facelas ben. Este erro debe ser corrixido con independencia de se os afectados presentaron reclamación ou non.

Prazas de bombeiros

No portal de emprego de Navantia están publicadas dúas convocatoria de “Técnico de Emerxencia,
Seguridade e Saúde Laboral” (bombeiro). Son 3 prazas sénior (4 ou máis anos de experiencia laboral na profesión) e 5 prazas júnior (menos de 4 anos).
En ambos casos, o prazo de inscrición comezará o 30 de agosto e rematará o 10 de setembro. NON será válida ningunha inscrición realizada antes do inicio do prazo ou despois do seu remate.
As bases destas convocatorias están publicadas tanto na sección “Ofertas de emprego” como na sección “Listados e comunicacións” do portal de emprego de Navantia.
Pero as bases das prazas júnior publicadas na sección “Listados e comunicacións” están incompletas (en concreto, falta o gráfico explicativo do circuíto de velocidade). Xa se lle comunicou á empresa para que o corrixa.
Así que é recomendable mirar as bases publicadas na sección “Ofertas de emprego”. Ademais, nesta sección publicouse esta semana unha nota aclaratoria ás bases, que non se publicou na sección de “Listados”.

Sección Sindical Unitaria de CGT en Navantia-Ferrol

 

post

Conduta patética de Concentrix

Después de casi año y medio en teletrabajo y con un apoyo incondicional de la administración y de la Directora General de Trabajo para que SE NOS PAGUE DESDE MARZO 2020, Concentrix, que tanto PRESUME de tratar de forma excelente a sus emplead@s, de estar en el NASDAQ, pavoneándose por pantallas gigantes de Times Square en “New York” codo con codo con las grandes empresas tecnológicas y dando soporte técnico a empresas de alto standing estilo Microsft, NO SE HA DIGNADO A PAGAR NI UN SOLO CÉNTIMO A SUS TRABAJADOR@S ni tampoco a reconocer su esfuerzo y labor por mantener en pie su negocio, mucho más fructífero desde que nos mandaron a casa a trabajar.

Desde la CGT denunciamos está CONDUCTA PATÉTICA de la empresa Concentrix en A Coruña. Además, hace 2 meses el director vacilando, como de costumbre, a la parte social que representa a los trabajadores, nos dijo claramente que no habría problema en pagar lo que se nos debe ya que saben que la ley les obligará a hacerlo.

Lo único que nos queda claro a la CGT y a much@s de nuestr@s compañer@s, es que LA EMPRESA ESTÁ DANDO LARGAS DE FORMA RATERA para retrasar el pagarnos ni un solo céntimo hasta qué un juez se lo ordene.

Desde luego que, ADEMAS DE COBRARLES LO QUE NOS DEBEN desde marzo de 2020 vamos a tener que reclamarles los intereses por «espabilados».

La CGT estuvo presionando a Concentrix desde el día uno para que paguen lo que nos deben, ya sea en las reuniones de empresa, mesas negociadoras, denuncias a la inspección de trabajo, incluso demandas judiciales a nivel estatal y llegará el día en que tenga que romper su tan preciada hucha rellenada con nuestro dinero.

Seguiremos peleando por tod@s vosotr@s con el mismo ímpetu contra una empresa que NO PAGA SUS DEUDAS y contra un comité infestado de amiguitos de la dirección.

Salud y lucha obrera

Sección Sindical de CGT en Concentrix – A Coruña

 

post

Iberdrola, Atento e Triangle obrigan a devolver o tempo de vacinación

Atento está obligando a lxs compañerxs del servicio lberdrola a devolver el tiempo que utilizan en ir a vacunarse. Después de haber pasado por un brote de Covid en ese mismo departamento, creemos que lo más sensato -y justo- es que Atento no discrimine al personal contratado por ETT, ya de por sí penalizado con un extra de precariedad respecto al resto de compañerxs.

Lxs compañerxs de la campaña lberdrola no disponen de las 35 horas médicas anuales, al contrario que el resto de compañerxs que tenemos contrato directo con Atento y sí podemos utilizarlas para cubrir el tiempo que empleamos en vacunarnos; sólo tienen derecho a las 5 horas que recoge el plan de igualdad para acceso a consultas médicas privadas, que tampoco son de aplicación en este caso. Las empresas deberían tener como prioridad  la  protección  de la salud de sus trabajadorxs  y por eso nos hemos dirigido a Atento para solicitar que el tiempo dedicado a la vacunación covid sea a su cargo  y  no  al  de  la  salud  de  lxs trabajadorxs de lberdrola.

Esperamos también que mientras dure la pandemia Atento e lberdrola decidan adoptar medidas como facilitar el teletrabajo a lxs trabajadorxs para minimizar el riesgo de futuros contagios, especialmente si algunxs compañerxs se encuentran con trabas innecesarias por culpa de la avaricia de las empresas.

Sección Sindical de CGT en Atento – A Coruña

 

post

CGT denuncia amiguismos e postos fantasmas na cociña do Chuac

Tras once años sin oposiciones y con más del 90% de la plantilla en situación de temporalidad, la situación del Servicio de Cocina del CHUAC es insostenible.

Sólo en el CHUAC, con una plantilla diaria de unxs 50 trabajadorxs, hay más de 17 encargadxs, en su mayoría nombradxs “a dedo” por el jefe de cocina con el beneplácito de Recursos Humanos. Además hay encargadxs de cocina escogidxs unilateralmente en los hospitales de Oza, Abente y Lago y El Materno.

A pesar de que el SERGAS publicaba en el año 2016 la Orden…. Con la finalidad de limitar los amiguismos en las plantillas de la sanidad pública, el servicio de cocina del CHUAC parece anclado al pasado y al margen de toda normativa.

La situación es tan grave que hay puestos cuyo nombre oficial no es conocido, ¿es encargadx de Puntos Críticos o encargadx de Análisis y Control de Puntos Críticos?, y ya no decir sus horarios y funciones: desde hace casi un año, la mayoría de lxs encargadxs entran y salen de forma voluntaria media hora antes que el resto de la plantilla, voluntariedad a la que se apuntan casi todxs. De esta forma, parte del servicio se cierra exclusivamente con pinches, sin que entre tanta jefatura se encargue nadie de atender a errores, dudas o incidencias durante el cierre del servicio.

¿Qué requisitos se deben cumplir para acceder a un puesto de mando? Simple, caer bien en un despacho. La antigüedad, el mérito y la capacidad, principios obligatorios en cualquier administración pública, no tienen cabida en cocina del CHUAC, pasando personal con vacante e incluso interino por delante de sus compañerxs para ostentar cargos jerárquicamente superiores.

Obviamente, esta situación genera un gran estrés laboral en el personal, desde el sentimiento de frustración por la falta de reconocimiento hasta las zancadillas por formar parte de la “élite”.

Desde la Sección Sindical CGT CHUAC hemos trasladado nuestra preocupación por esta situación al jefe del servicio de Cocina y a la Dirección de Recursos Humanos del Área Sanitaria de A Coruña y Cee, donde nos indican que no son realmente puestos de coordinación sino “puestos con funciones que cobran un complemento salarial”. ¿Por qué se cobra un complemento entonces, y dónde se refleja?. Y si no son puestos de coordinación, ¿por qué entonces no salen publicados en los procedimientos de movilidad voluntaria interna, para que se acceda a ellxs por baremo?

CGT CHUAC ha remitido una reclamación a la Dirección de Recursos Humanos del SERGAS para que ponga fin a una estructura basada en favoritismos personales. LA IGUALDAD, EL MÉRITO, LA CAPACIDAD Y LA TRANSPARENCIA no se pueden saltar en ningún servicio público.

Sección Sindical da CGT no Chuac – A Coruña

 

post

Navantia: información sobre as prazas de operarios-empregados sénior 2019

Ó longo deste mes estivéronse analizando as reclamacións das segundas listas provisorias destas prazas.

Dadas as circunstancias deste proceso, a CGT defendeu que o comité de empresa debía revisar tódalas reclamacións presentadas, non só as recibidas polo comité. Pero isto non foi asumido polo resto dos sindicatos.

A CGT considera que o comité debe garantir a xusteza do proceso para todo o mundo. Un comité de empresa non é un instrumento ó servizo dos sindicatos; é un órgano que representa ó conxunto dos traballadores/as e que debe velar polos intereses de todo o mundo, con afiliación sindical ou sen ela.

De feito, a análise das reclamacións puxo de manifesto a necesidade de revisar tódalas reclamacións porque se detectou un novo erro á hora de elaborar estas segundas listas provisorias: non se tiveron en conta os documentos “Relación de comunicacións da contratación laboral dun traballador” obtidos presencialmente nunha oficina pública de emprego.

Isto púxose de manifesto cando apareceu unha reclamación que aportaba un deses documentos. Como é lóxico, sendo un certificado oficial, decideuse que tiña que ser válido. Pero a partir de aí abreuse o debate sobre se corrixir a situación en tódolos casos similares ou só nos casos en que a persoa afectada teña presentada unha reclamación.

A postura da CGT é clara: dada a natureza do erro, debe subsanarse con independencia de se os posibles afectados presentaron reclamación ou non.

Os prexudicados non fixeron nada mal nin teñen culpa de nada.

Sección Sindical Unitaria de CGT-Ferrol

 

post

Concentración pola xustiza social

A CGT da Cotruña convoca á súa afiliación, simpatizantes e cidadanía en xeral a unha concentración que terá lugar o martes, 6 de xullo, ás 19:30 horas, no Obelisco da Coruña baixo o lema «Pola xustiza social. As persoas antes que o capital».

POLA XUSTIZA SOCIAL: AS PERSOAS ANTES QUE O CAPITAL

A situación da clase traballadora é insostible: catro millóns de persoas no paro e o resto sometidas a horarios interminables, salarios de miseria, contratos precarios, colas da fame, expulsadas das súas vivendas e condenadas a unha existencia moi pouco merecente de ser vivida.

Millóns de horas extraordinarias, pagadas e sen pagar, que servirían para crear centos de miles de postos de traballo. Xornadas de traballo legais que non se reducen desde hai 40 anos. Unhas xubilacións cuns requisitos cada vez máis duros non só para ter dereito a elas, senón tamén cunha idade de xubilación máis tardía e uns sistemas de cálculo pensados só para reducir o seu importe. Mentres milleiros de xoves agardan por un posto de traballo, outros prolongan a súa vida laboral ata que non poden máis e pasan directamente do posto de traballo ás portas da morte. Por todo isto reclamamos traballar menos: menos horas, sen horas extraordinarias e cunha idade de xubilación máis temperá. Traballar menos, para traballar todas e todos.

Temos un salario mínimo de miseria, do que dependen millóns de traballadores e traballadoras, e este ano aínda non subiu. As diferencias salariais son enormes, sen ningunha equidade. Os salarios non cobren, en moitos casos, os gastos mínimos para ter unha vida digna de ser vivida. Os ricos son cada vez máis ricos e continúan enriquecéndose durante esta pandemia. É unha cuestión de xustiza que os traballadores e traballadoras poidan sufragar co seu salario os gastos de vivenda, alimentación, enerxía, abrigo, cultura e ocio sen estar afogados día tras día, mes tras mes. Por todo isto reclamamos un salario mínimo digno e suficiente, o peche dos abanos salariais e a repartición da riqueza equitativamente. En definitiva: estamos polo reparto da riqueza e do traballo.

Por iso non é suficiente a derrogación da reforma laboral de Rajoy. Esta reforma foi nefasta, pero é que é nefasta a xeneralidade da lexislación laboral: contratas, subcontratas e ETT; contratación temporal á carta; despedimentos libres a gusto do empresariado; accidentes de traballo disparados; subsidios de desemprego miserentos e todo tipo de falcatruadas consentidas legalmente por este sistema inicuo e inxusto en beneficio dunha minoría cobizosa e insaciable. Por isto reclamamos a xustiza social, un sistema social xusto no que a clase obreira, a creadora da riqueza, teña o recoñecemento que merece e deixe de padecer esta vida cativa e ruín. Porque humanamente é insostible este sistema que pon o capital por riba das persoas. Porque hai que desmontar toda a lexislación actual e non conformarse coa maquillaxe que poidan supoñer unhas simples modificacións e derrogacións.

Traballar menos para traballar todas e todos

Polo reparto da riqueza e do traballo

As persoas antes que o capital

Pola xustiza social

CGT da Coruña

 

post

Concentración contra os despidos en Atento

Mañana martes 29 de junio a las 11:00 horas, tendrá lugar una nueva concentración delante de la tienda de Movistar en plaza Pontevedra, 12 para protestar por los despidos que Atento y Movistar están llevando a cabo en las últimas semanas en diferentes centros de atención de llamadas. Despidos basados en mentiras que luego son reconocidos como improcedentes y que le sirven a Atento y Movistar para deshacerse de lxs trabajadorxs con mayor antigüedad, explotando aún más a quienes siguen trabajando ya que tiene que hacer además de su trabajo el de lxs despedidxs, y si vuelven a contratar lo hacen con peores condiciones, incluso a través de ETT, para realizar el mismo trabajo.

No es la primera vez que Atento despide a más de 30 trabajadorxs, lxs dos últimxs la pasada semana) en un plazo de no más de 90 días incurriendo con ello en un ERE fraudulento. En esta ocasión están de nuevo rondando el número de despidos dentro de ese plazo, aunque parece que están haciendo los cálculos con más cuidado para parar de despedir antes de que se pueda considerar un ERE para continuar luego con los despidos cuando el contador de tiempo se pone de nuevo a cero.

En esta ocasión la concentración será estatal y se llevará a cabo simultáneamente en todas las plataformas de atención de llamadas donde la CGT tiene representación y en ella volveremos a exigir el fin de los despidos y la readmisión de lxs despedidxs.

Sección Sindical de CGT en Atento – A Coruña

 

post

Navantia: un nivel de exclusión inaceptable

PRAZAS DE EMPREGADOS OPERARIOS SENIOR 2019

Rematou a segunda análise das inscricións nas prazas de operarios e empregados sénior 2019. Na primeira detectáranse dous erros:

  1. Aplicación de criterios distintos en casos idénticos (cuns admitidos e outros non).
  2. O requisito de coincidencia literal da profesión dos contratos con algunha das profesións recollidas nas bases deixaba fóra a moitos profesionais.

Nesta segunda análise corrixiuse o primeiro, pero non o segundo. O resultado só pode cualificarse de DESFEITA: a media de non admitidos é do 90,2%.

ProfesiónPrazasInscriciónsAdmitidos
Listas anuladas
Admitidos
Agora
% excluídos
Administrativo56472151997,1%
Axustador-montador6274623288,3%
Calorifugador1679395,5%
Chapista111027991,8%
Deliñante5275917473,1%
Electricista9324652093,8%
Fresador-mandrinador484371878,6%
TOTAL311.78150617590,2%

A que se debe isto? Fundamentalmente a dous factores:

  1. Rexeitouse a posibilidade de ter en conta a información en poder de Navantia para comprobar a experiencia laboral.
  2. Insistiuse en facer unha comparación literal das profesións dos contratos coas profesións das bases. Algúns exemplos dos problemas causados por isto:
  • Un contrato de “calorifugador” ou de “administrativo” non serve para presentarse ás prazas de “Calorifugador” e de “Administrativo” porque as profesións “calorifugador” e “administrativo” a secas non aparecen nas bases.
  • Un contrato de “electricista” ou de “caldereiro” non serve para presentarse ás prazas de “Electricista” ou de “Chapista” porque as bases recollen que a profesión ten que ser “electricista naval” ou “caldereiro industrial” respectivamente. Ou sexa, cun contrato de “electricista” podes traballar como electricista nun buque de Navantia, pero non podes presentarte a estas prazas.
  • Outro caso rechamante. Contrato: “Fresador CNC”. Profesión nas bases: “Operador de máquina fresadora con control numérico (metais)”. Non era admitido co argumento de que podía traballar a madeira. A CGT sinalou que o seu contrato non era de Cándido Hermida, senón dunha coñecida compañía auxiliar do metal. Seguiu sen ser admitido.

Buscamos tódalas profesións nas que figura “control numérico” na base do SEPE. Atopamos tres: “Programador de máquinas con control numérico, en xeral”, “Operador de torno con control numérico (metais)” e a que figura nas bases: “Operador de máquina fresadora con control numérico (metais)”.

Argumentamos que non había ningunha profesión que relacionase a un fresador de control numérico coa madeira, e que, por tanto, ese contrato tiña que corresponder forzosamente á profesión das bases. Non serviu de nada. Quedou excluído por faltar no contrato a palabra “metais”.

É razoable excluír a traballadores con experiencia na profesión por causas como as expostas aquí arriba? Na nosa opinión, NON.

Infelizmente, temos que dicir que moitos destes debates non só foron coa empresa, senón tamén co resto dos sindicatos (a excepción do caso dos administrativos, nos que a CIG coincideu coa CGT, pero en calquera caso quedamos en minoría na comisión).

A CGT non cuestiona que para presentarse ás prazas haxa que cumprir uns requisitos. Pero os requisitos non poden interpretarse cunha RIXIDEZ que nalgúns casos roza o ABSURDO, nin converterse nunha FORMALIDADE máis importante cá REALIDADE.

Cando hai un 90% de non admitidos, incluídos moitos profesionais con experiencia dabondo no sector naval, é que algo está mal. Chamamos ó resto dos sindicatos a facer unha reflexión para darlle unha solución a este problema.

Sección Sindical Unitaria de CGT en Navantia – Ferrol

 

post

Comedor, economato e becas en Navantia

Unir, non dividir

O luns haberá asemblea xeral para decidir os criterios de aplicación do artigo 41 do convenio (conceptos sociais). Haberá quen só vexa cartos. Pero é moito máis. A cuestión a decidir é esta: ¿TEN DEREITO Ó ARTIGO 41 TODO O PERSOAL EN ACTIVO ADSCRITO Ó CONVENIO OU NON? No comité hai dúas posturas: 1) Todos teñen dereito ós conceptos sociais (CGT e CCOO). 2) Non todos teñen dereito (MAS, CIG e UGT).

Non é a primeira vez que se trata o tema. Debateuse polas becas a finais de 2019 e polo comedor-economato en 2020. En ámbalas ocasións, MAS, CIG e UGT defenderon que, mentres non rematase a Comisión central de Política Salarial, a aplicación dos conceptos sociais non podía sufrir modificacións e que, polo tanto, só correspondían ó persoal do III Convenio, excluíndo así a tódolos novos ingresos. “Esqueceron” convenientemente que en abril do 2019, catro meses despois da sinatura do convenio,  eses criterios supostamente inmodificables foron modificados por unanimidade do anterior comité, para que os prexubilados cobrasen o comedor, que nunca o cobraran. E volve demostrarse hoxe, cando, cambiando a postura que mantiñan ata hai uns días, agora defenden que os novos ingresos GP-3 e GP-4 si teñen dereito, pero os GP-1 e GP-2 non.

MAS, CIG e UGT aínda non deron unha explicación seria de por que o artigo 41 non se aplica a tódolos traballadores. Porque dicir que ese era “o espírito do convenio” non é serio.

  • ¿Son as compensacións de comedor e economato masa salarial? Non. No seu momento, o seu importe se estableceu nun 2% da masa salarial do persoal do convenio (daquela, só operarios e empregados). Pero a partir de aí pasou a ser un concepto máis das táboas salariais totalmente desvencellado da evolución da masa salarial. Por iso as 2.000 prexubilacións de 1999 e 2005 non diminuíron a súa contía.
  • ¿Son as compensacións de comedor-economato propiedade dun grupo específico de traballadores? Non. Son un dereito do convenio para tódolos traballadores adscritos a el. Por iso tamén o  cobraron aqueles que ingresaron na empresa despois da desaparición de comedor e economato. Plantexar que só é dalgúns é darlle á empresa a escusa perfecta para converter o comedor-economato nun dereito individual. O cal, ademais de inxusto, implicaría que, cada vez que alguén perda o dereito a esa compensación, eses cartos non se redistribuirían entre todos (como ocorre agora precisamente por ser un dereito colectivo), senón que Navantia quedaría con eles. Estas son as intencións da empresa, como demostra que no libro do convenio (páx. 75) xa non aparece a contía do comedor-economato.

Cal é o problema agora? Que como o ámbito de aplicación do convenio se ampliou ós TS e hai novos ingresos, algúns sindicatos temen que o importe per cápita baixe. Para evitalo, primeiro argumentaron que os cartos pertencen só ó persoal do anterior convenio. Por iso o ano pasado se opuxeron a que o cobrasen os operarios e empregados contratados trala sinatura do convenio (Sestao e eventuais). Se agora cambiaron de postura é porque sentiron a presión dos operarios júnior, que fixeron unha “visita” ó comité. Máis oportunismo, imposible.

MAS, CIG e UGT xustifican a súa proposta corporativista como unha forma de presionar á empresa para que poña máis cartos. Escusas. A famosa Comisión tiña 9 meses para rematar trala sinatura do convenio en decembro de 2018. Dous anos e medio despois, “ni está ni se la espera”.

¿Fixeron, ou propuxeron facer algo, durante todo este tempo para presionar á empresa? Non. E como non están dispostos a enfrontarse coa empresa, se lles ocorre “presionala” negándolle os seus dereitos a unha parte dos traballadores, transformando o enfrontamento entre traballadores e empresa nun enfrontamento entre traballadores, que é xustamente o que lle interesa á empresa. A dirección debe de estar morta de risa vendo como lle axudan a crear divisións na plantilla.

O convenio non é propiedade de determinados traballadores. Este é un enfoque individualista. O convenio é de tódolos traballadores incluídos nel. UN SINDICATO DE CLASE NON PODE NEGARLLE A UN TRABALLADOR OS DEREITOS QUE O CONVENIO LLE DÁ.

O MÁIS GRAVE DO ACTUAL CONVENIO É A DOBRE ESCALA DE DEREITOS (máis dereitos para os antigos e menos para os novos ingresos). Hai que combatela a morte. Pero a proposta de MAS, CIG e UGT vai exactamente en sentido contrario. Este debate é unha primeira mostra das consecuencias negativas que trae  a existencia de  diferentes condicións laborais dentro dunha plantilla. Pero en vez de loitar contra a dobre escala, MAS, CIG e UGT alentan afondala, o que crearía unha división no cadro de persoal que a medio-longo prazo provocará que todos teñamos menos dereitos, xusto o que quere a empresa.

O papel do movemento sindical non é dividir os traballadores, senón o contrario: POÑER DE MANIFESTO OS INTERESES COMÚNS QUE NOS UNEN A TOD@S. Isto empeza por non negarlle a ninguén os dereitos que ten, e continúa por sumar forzas para dar unha batalla conxunta para conquistar novos dereitos, incluídos algúns que agora só teñen algúns TS.

A maioría dos TS que están en convenio (novos ingresos do plan, xente procedente do convenio ou ingresos da rúa nos últimos tempos) non teñen nada que ver con aqueles TS de hai tres ou catro décadas, que formaban unha elite privilexiada que se elevaba moi por encima dos traballadores do convenio. Hoxe, Navantia non só non lles dá privilexios, senón que os trata a patadas. Por exemplo, teñen que prolongar xornada sen cobrar nin un euro máis. NAVANTIA NOS QUERE DIVIDIDOS PARA SACARNOS DEREITOS A TOD@S. NON COLABOREMOS CON ELA. A UNIÓN DOS TRABALLADORES É O FACTOR MÁIS IMPORTANTE.

Sección Sindical Unitaria de CGT en Navantia – Ferrol